Խորին շնորհակալությու՛ն ձեզ և շնորհավո՛ր ձեր տոնը, մեր սիրելի՛ զինվորներ, անփորձանք ծառայություն ձեզ և բարի վերադարձ…
_DSC6397 копия
2019թ. հունվարի 28-ին` Հայոց բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ այցելեցին Իջևանի Ազատության հրապարակ, ծաղիկներ դրեցին քաջ երկրապահների անունը հավերժացնող հուշարձանին:
Իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու էին եկել Իջևանի քաղաքային ու հոգևոր իշխանությունների, հասարակական տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, Իջևանի զորամասի զինվորներ, դպրոցականներ, քաղաքացիներ:
Իջևանի Ազատության հրապարակի հուշահամալիրի մոտ զինվորական երաժշտախումբը հնչեցրեց ՀՀ պետական օրհներգը, այնուհետև Իջևանի մշակույթի տանը տեղի ունեցավ Հայոց բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառում:
Հունվարի 28-ը Հայոց բանակի կազմավորման օրն է: Հայոց բանակը ստեղծվեց Արցախյան ազատամարտի բովում` երկրապահ-կամավորական ջոկատների հիմքի վրա` դառնալով մեր պատմության կարևորագույն ձեռքբերումներից մեկը, հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության երաշխավորը:
1990 թվականին` Անկախության հռչակագրի ընդունումից հետո, կազմավորվեց Երևանի հատուկ գունդը, Արարատում, Գորիսում, Վարդենիսում, Իջևանում ու Մեղրիում ձևավորվեցին վաշտեր: 1991թ. կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց նախարարների խորհրդին առընթեր Պաշտպանության պետական կոմիտեն:
1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց որոշում` «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մասին»:
Օրը դարձավ տոն 2001 թվականին, երբ Տոների և հիշատակի օրերի մասին օրենքում ամրագրվեց որպես Բանակի օր:
27 տարիների ընթացքում մեր բանակը անցավ հաղթանակներով լեցուն մարտական ուղի:
Հայոց բանակի զինվորների և հրամանատարների ջանքերով այսօր երաշխավորված է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների բնակչության խաղաղությունը, մեր անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու անվտանգությունը:
Հայրենիքի պաշտպանության սուրբ պարտականությունից բացի` այսօր Հայոց բանակը բազմաթիվ երկրներում հաջողությամբ իրականացնում է նաև միջազգային խաղաղապահ առաքելություն…
Փա՛ռք ու պատիվ ձեզ, Հայոց բանակի արծի՛վ զիվորներ, որ ամենայն զգոնությամբ, պատվով ու պատասխանատվությամբ հսկում եք մեր սահմանները, պաշտպանում հայրենի հողի ազնիվ մշակին ոսոխի նենգ գնդակից, պահպանում մանկան արդար քունն ու մեծի անդորրը, երկրի խաղաղությունը…

On January 28th, 2019, on the occasion of the 27th anniversary of the establishment of the Armenian Armed Forces, representatives of the administrative and professorial staff of Ijevan Branch of “ Yerevan State University” Foundation, visited the Liberty Square in Ijevan to pay tribute to the memory of Armenians who gave their lives for the independence of the Homeland and laid flowers at the monument for the courageous Yerkrapahs.
Representatives of Ijevan civil and Spiritual Authorities, representatives of various social organizations, soldiers of Ijevan military unit, schoolchildren and citizens came to pay tribute.
At the Liberty Square of Ijevan, the military band performed the Armenian national anthem, and a festive event, dedicated to the 27th anniversary of the establishment of the Armenian Armed Forces, took place in Ijevan House of Culture.
January 28 is the day of the establishment of Armenian Armed Forces.
The day of the Armenian Army coincides with 1992-1994, when the newly independent Republic of Armenia, along with the Nagorno Karabakh Republic, being in undeclared but de facto war with Azerbaijan, at the same time embarked on the creation of a national army. Declaration of Independence of 1990, however, played a decisive role in the creation of the Armenian Army which declared Armenia’s independence and opened new legal and practical perspectives for the creation of national army.
In September of 1990, the special regiment of Yerevan was formed, while five companies were established in Ararat, Goris, Vardenis, Ijevan and Meghri. In 1991, the Government approved the formation of the State Committee of Defense.
Army Day has been an official holiday in Armenia since 2001, based on the law “On Holidays and Memorable Days of the Republic of Armenia”.
Over the past 27 years, our army has gone through a path of various victories.
Owing to the efforts of the Armenian soldiers and commanders, the peace of the people of Armenia and Nagorno-Karabakh is guaranteed,as well as our independence, territorial integrity and security.
In addition to the sacred duty of the homeland defense, today the Armenian Army successfully implements international peacekeeping mission in many countries …
Glory and honor to you, brave soldiers of the Armenian Army that guard our borders with dignity and responsibility, defend the honest villager of the native land from the fierce bullet of the enemy, preserve the child’s fair sleep and the calmness of the grandfather – the peace of the country.
We are exceedingly grateful to you and once again congratulations on your holiday, our beloved soldiers, wishing you all peaceful service and may you return home safely…