2018թ. նոյեմբերի 22-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ տնօրենության ընդլայնված նիստ՝ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանի նախագահությամբ, տնօրենության անդամների, բաժինների և ամբիոնների վարիչների, ՈՒԽ-ի մի քանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ընդլայնված նիստում քննարկվեցին օրակարգով նախատեսված հետևյալ հարցերը.
- ԵՊՀ ԻՄ-ի կայքէջի ու հասարակայնության հետ կապերի և մամուլիաշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվություն (2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր)
Զեկուցողներ՝ ԵՊՀ ԻՄ–ի հասարակության հետ կապերի և մամուլի
պատասխանատու Հ. Վանյան, ՄԿՈԱ բաժնի մասնագետ Մ. Գասպարյան:
- Հաշվապահության բաժնի կատարած աշխատանքերի մասին հաշվետվություն (01.01.2018-11.01.2018)
Զեկուցող՝ գլխավոր հաշվապահ Մ. Մխիթարյան:
- Մարդկային ռեսուրսների կառավարման (ՄՌԿ) բաժնի կատարած աշխատանքների մասին հաշվետվություն (2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր)
Զեկուցող՝ ՄՌԿ բաժնի վարիչ Կ. Այվազյան:
- Շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների մասին հաշվետվություն (ոչ ֆորմալ կրթություն, 2018թ. սեպտեմբեր- հոկտեմբեր)
Զեկուցող՝ շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների
հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Է. Ղարայան:
- Դասախոսների վերապատրաստման աշխատանքների մասին հաշվետվություն (2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր)
Զեկուցող՝ դասախոսների վերապատրաստման
աշխատանքների համակարգող Ն. Ղազարյան:
- Ուսումնական գործընթացի պլանավորման և վերահսկման (ՈՒԳՊՎ) բաժնի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվություն (Ուսանողների շարժի վերաբերյալ, 2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր)
Զեկուցող՝ ՈՒԳՊՎ բաժնի վարիչ Ն. Առուշանյան:
- Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման (ՄԿՊԿ) բաժնի կատարած աշխատանքների մասին հաշվետվություն (2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր)
Զեկուցող՝ ՄԿՊԿ բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյան:
- Ընթացիկ հարցեր:
2018թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին ԵՊՀ ԻՄ-ի կայքէջի ու հասարակայնության հետ կապերի և մամուլի աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցողները մասնավորապես նշեցին, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կայքում տեղադրվել է մասնաճյուղի ընդհանուր և ընթացիկ կառավարման գործընթացներին վերաբերող 45 փաստաթուղթ, 5 «Մրցույթներ, թափուր հաստիքներ»:
Կայքի «Ինֆորմացիա» (http://old-ijevan.ysu.am/information/) բաժնի «ԶԼՄ-ները մեր մասին» էջում 2018թ. օգոստոսի դրությամբ (2017-18 ուստարում) տեղադրվել է հեռուստատեսությամբ (մասնավորապես՝ Հանրային հեռուստաընկերությամբ), “YouTube”-ով, տարբեր կայքերով լուսաբանված շուրջ 7 նորություն, հաշվետու ամիսներին ավելացվել է 1 նորություն:
Հասարակության հետ կապերի ձևավորմանը նպաստող հետադարձ կապի ապահովման միջոցներից է կայքի հարց ու պատասխանի բաժինը, որտեղ կայքի այցելուներն իրենց հուզող հարցերի կամ լրացուցիչ տեղեկությունների համար հարցեր են ուղղում մասնաճյուղի տարբեր վարչական և գիտակրթական մարմիներին, և վերջիններիս պատասխանները տեղադրվում են կայքում: 2018թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ տեղադրվել է 66 հարցուպատասխան, որից 2-ը հաշվետու ժամանակամիջոցում:
Կայքի ռուսերեն բաժնում սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին տեղադրվել է 54 նյութ (հայտարարություն, նորություն, իրադարձություն), անգլերեն բաժնում՝ 105 նյութ:
2018թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ կայքն ունեցել է 237 էջ, սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամսիներին տեղադրվել է 79 նյութ` 34 հայտարարություն, 40 նորություն, որից 3-ը՝ իրադարձություն, 5-ը՝ տնօրենության նիստ, 614-ը՝ ֆայլ, որից 381-ը՝ նկարներ:
Հասարակության հետ կապերի ձևավորմանը նպաստող հետադարձ կապի արդյունավետ մեխանիզմներից են 2011 թվականից “Facebook” սոցիալական ցանցում գործող ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի էջը (https://www.facebook.com/ysuib, 2018թ. օգոստոսի դրությամբ՝ 2800 հետևորդ, հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ 3305 հետևորդ), նույն սոցիալական ցանցում գործող ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի խումբը (https://www.facebook.com/groups/studentibysu, 2018թ. օգոստոսի դրությամբ՝ 2105 անդամ, հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ 2499 անդամ), ինչպես նաև մասնաճյուղի տարբեր ստորաբաժանումների և ուսանողական կառույցների էջերն ու խմբերը՝ Ուսանողական խորհրդի (https://www.facebook.com/EPHIMUX/, 2017թ. նոյեմբերի դրությամբ ունի 924 հետևորդ, 2018թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ 1040 հետևորդ), Ուսանողական գիտական ընկերության (https://www.facebook.com/sssysuib/?fref=ts, 2017թ. նոյեմբերի դրությամբ ունի 441 հետևորդ, 2018թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ 543 հետևորդ), ԵՊՀ ԻՄ գիտակազմակերպական բաժնի (https://goo.gl/R2w9P9, 2017թ. նոյեմբերի դրությամբ ունի 34 հետևորդ, 2018թ. հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ 88 հետևորդ) էջերն ու խմբերը և այլն: Մասնաճյուղի պաշտոնական կայքի նյութերը տարածվում են նշված էջերի և խմբերի միջոցով, էջերի հետևորդները և խմբերի անդամները կիսվում են մասնաճյուղի հետ առնչություն ունեցող նյութերով, ուղղում են իրենց հետաքրքրող հարցերը, ստանում պատասխաններ, կատարում առաջարկներ, թողնում մեկնաբանություններ, կարծիքներ և գնահատականներ համալսարանի գործունեության տարբեր ոլորտների մասին:
2018թ. մայիսին անցկացված հարցմանը մասնակցած մասնաճյուղի առկա ուսուցման 330 ուսանողներից 182-ը (55,2 %) պատասխանել է, որ կայքից օգտվում է «շատ հաճախ» ու «հաճախ»: Նրանք փաստել են, որ բավարարված են կայքի կառուցվածքից, նորությունների լուսաբանումից, տեղեկատվության ստացման հարմարավետությունից և լիարժեքությունից (համեմատաբար դժգոհ են կայքի գույնից):
Գլխավոր հաշվապահը մանրամասն ներկայացրեց 2018թ. հունվարի 1-ից մինչև նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ԵՊՀ ԻՄ-ի դրամական միջոցների մուտքերն ու ելքերը ըստ ամիսների, համաձայն ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018թ. նախահաշվի:
Մարդկային ռեսուրսների կառավարման (ՄՌԿ) բաժնի վարիչը մասնավորապես նշեց, որ 2018թ. նոյեմբերի 21-ի դրությամբ մասնաճյուղում աշխատում են 173 դասախոսներ (8 պրոֆեսոր, 46 դոցենտ, 62 ասիստենտ, 57 դասախոս), որից հիմնական՝ 71, համատեղությամբ՝ 43, ներքին համատեղությամբ (ԵՊՀ-ից հրավիրված)՝ 22, ժամավճարային հիմունքներով՝ 37:
ՄԿՈԱ բաժնի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգողը մասնավորապես նշեց, որ 2018թ. սեպտեմբերին իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները.
- Հավաքագրվել են 2018թ. շրջանավարտների (առկա, հեռակա) տվյալները:
- Լրացվել են 2018թ. շրջանավարտների տվյալները (առկա, հեռակա) շրջանավարտների համար նախատեսված Accses ծրագրում:
- Թարմացվել է արտաքին շահակիցների ցանկը:
- Հավաքագրվել են 1994-2009 թթ. շրջանավարտների տվյալները՝ նրանց ունեցած հաջողությունների վերաբերյալ:
- Ապահովվել է սեպտեմբերի 19-ին «Ավանդույթ» ՀՈԱԿ թիվ 2 երաժշտական դպրոցի բացման արարողությանը համալսարանականների մասնակցությունը (կայքի համար պատրաստվել է նյութ):
- Սեպտեմբերի 20-ին իրականացվել է ՄՌԿ բաժնի վարիչ Կ.Այվազյանի հետ քննարկում կատարված աշխատանքների, առաջարկությունների և առկա խնդիրների վերաբերյալ:
- Նախագծվել է աղյուսակ շրջանավարտների անձնական տվյալները մուտքագրելու համար:
- Կատարվել է շրջանավարտների ֆեյսբուքյան էջի և ֆեյսբուքյան խմբի հետևորդների քանակի ավելացում:
- Շրջանավարտների ֆեյսբուքյան էջում հինգ շրջանավարտի ուղղորդվել է դիմել «Վեոլիա ջուր» ընկերություն՝ աշխատանքի նպատակով:
- Կատարվել է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2017թ. շրջանավարտների աշխատանքի վերաբերյալ տվյալների թարմացում (նպատակը՝ իմանալ, թե քանի ուսանող է աշխատանքի անցնում, արդյո՞ք տարեցտարի աճը ավելանում է, թե ոչ):
- Մշակվել է պլան արտաքին շահակիցների հետ հանդիպման համար:
- Կազմակերպվել են 18 արտաքին շահակիցների հետ հանդիպումներ, որոնց շնորհիվ ինֆորմացիա է ստացվել 4 թափուր աշխատատեղի մասին («ՎԵՈՆ Արմենիա»-ն Beeline, «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-վարկային մասնագետ, «Յունիբանկ» ԲԲԸ-վարկային մասնագետ, «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկ ՓԲԸ):
- Հանդիպումներից հետո կազմվել է արձանագրություն, ընդգծվել, թե ինչ առաջարկություններ և պահանջներ են ներկայացրել շահակիցները:
- Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շահակիցների հետ մոտակա ամիսներում դասընթացներ և վերապատրաստումներ իրականացնելու համար:
- «Վորլդ Վիժն Հայաստան» (“World Vision Armenia”) կազմակերպության «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրում ներգրավվել է ՈՒԳԸ-ն, պատրաստվել է նյութ կայքի համար:
- Շրջանավարտների աշխատանքի վերաբերյալ հարցման մեջ ավելացվել է 2 նոր հարց, հանդիպումների համար կազմվել է օրակարգ:
Հոկտեմբերին նույնպես շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքները եղել են ակտիվ և արդյունավետ: Ֆեյսբուքյան էջի միջոցով տրվել են թափուր հաստիքների վերաբերյալ մի շարք հայտարարություններ, ինչպես նաև էլեկտրոնային հասցեների միջոցով առկա և հեռակա ուսուցման շրջանավարտներին թափուր հաստիքների վերաբերյալ ուղարկվել են նամակներ: Իրականացվել են 2010-2017 թթ. շրջանավարտների աշխատանքի վերաբերյալ տվյալների խմբագրում, հանդիպումներ 15 դպրոցների տնօրենների հետ:
Կազմակերպվել են դասընթաց-քննարկումներ հետևյալ թեմաներով՝ «Առաջնորդություն», «Մեդիագրագիտություն. լրատվությունն ու հասարակությունը», «PR և ֆոնդահայթայթում», «Դանիայի մոնիցիպալ իշխանությունների առանձնահատկությունները», «Մարզային ֆորում», «Կոնֆլիկտի փոխակերպում», «Քննարկում գործընկերություն հանուն բաց հասարակության», «Տեղեկատվության ազատություն»: Հոկտեմբեր ամսին նաև ավարտական կուրսերի ուսանողներին հանդիպելու համար կազմվել է օրակարգ, կազմակերպվել են հանդիպումներ 16 արտաքին շահակիցների հետ: 15 շրջանավարտների ուղղորդվել է աշխատանքի համար դիմելու տարբեր կազմակերպություններ:
Դասախոսների վերապատրաստման աշխատանքների համակարգողը մասնավորապես նշեց, որ հաշվետու ամիսներին կատարվել են հետևյալ աշխատանքները.
- Որակավորման բարձրացման /ՈԲ/ կրթագիտական ծրագրի ուսումնասիրություն և մասնաճյուղում դրա իրականացման ուղղությամբ հետագա քայլերի պլանավորում:
- Նախկինում կատարված վերապատրաստման աշխատանքների մասին տեղեկատվության հավաքագրում, ամփոփ հաշվետվության կազմում:
- Այցելություններ ամբիոններ, արդյունավետ աշխատանքային հարաբերությունների և համագործակցության հաստատում:
- Դասախոսների տվյալների հավաքագրում, բազայում մուտքագրում:
- Երիտասարդ դասախոսների համար առաջավոր փորձի փոխանցման նպատակով կազմակերպվող դասընթացների թեմատիկ պլանի և ժամանակացույցի կազմում:
- Վերապատրաստումների առաջնահերթությունների ճշգրտում և դրանց իրականացման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացում:
Նշվեց նաև, որ նախատեսվող վերապատրաստումների ուղղությամբ ևս կատարվել են որոշակի քայլեր:
Ուսումնական գործընթացի պլանավորման և վերահսկման (ՈՒԳՊՎ) բաժնի վարիչը հաշվետվություն ներկայացրեց 2018-2019 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակում (նոյեմբերի 1-ի դրությամբ) մասնաճյուղի առկա և հեռակա ուսուցման ուսանողների շարժի վերաբերյալ: Մասնավորապես նշվեց, որ ԵՊՀ ԻՄ-ում նոյեմբերի 1-ի դրությամբ սովորում են 1400 ուսանողներ, որից առկա ուսուցմամբ՝ 553, իսկ հեռակա ուսուցմամբ՝ 847:
2018-2019 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակում առկա ուսուցման ձևից հեռակա ուսուցում են փոխադրվել 13, իսկ հեռակա ուսուցման ձևից առկա ուսուցում՝ 4: Նույն ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ-ից զորացրվելու կապակցությամբ տարկետումից վերադարձել են 37 ուսանողներ, այդ թվում՝ առկա ուսուցման 9, իսկ հեռակա ուսուցման 28: ՀՀ ԶՈՒ զորակոչվելու կապակցությամբ առկա և հեռակա ուսուցման 38 ուսանողների ձևակերպվել է տարկետում:
ՈՒԳՊՎ բաժնի վարիչը միաժամանակ համառոտ ներկայացրեց, որ ՄՄՈՒՀ-ի բարձր առաջադիմություն ունեցող 13 շրջանավարտներ 2018-2019 ուսումնական տարում դիմել են մասնաճյուղի հեռակա ուսուցման բաժնում համապատասխան մասնագիտությամբ բարձրագույն (բակալավրի կրթական ծրագրով) կրթություն ստանալու համար: Երկրորդ մասնագիտական կրթություն ստանալու կապակցությամբ (հեռակա ուսուցմամբ) դիմել են այլ բուհերի 3 շրջանավարտներ, իսկ 3 նախկին ուսանողներ դիմել են ուսանողական իրավունքները համապատասխան մասնագիտություններով վերականգնելու համար:
Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման (ՄԿՊԿ) բաժնի վարիչը մասնավորապես նշեց, որ 2018-2019 ուստարում շրջանավարտներ (XII դասարանի աշակերտներ) ունեն Տավուշի մարզի թվով 55 դպրոցներ: Հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ՄԿՊԿ բաժինը համալսարանի մի խումբ աշխատակիցների հետ մասնագիտական կողմնորոշման աշխատանքներ իրականացնելու համար հանդիպումներ է իրականացրել Տավուշի մարզի 44 հանրակրթական դպրոցներում (այդ թվում՝ 4 ավագ դպրոց, 1 վարժարան, 39 միջանակարգ դպրոց): Դիմորդներ են արձանագրվել մարզի 29 դպրոցներում (Բերդի տարածաշրջան` 5 դպրոց, Նոյեմբերյանի տարածաշրջան` 5 դպրոց, Դիլիջանի տարածաշրջան` 4 դպրոց, Իջևանի տարածաշրջան` 15 դպրոց):
2018-2019 ուստարվա ընթացքում, ըստ ուսումնական աշխատանքային պլանների, նախատեսված են 38 պրակտիկաներ (մանկավարժական 14, արտադրական 14, ուսումնական 10): Առաջին կիսամյակի ընթացքում իրականացվել է 2 մանկավարժական պրակտիկա, իրականացման ընթացքի մեջ են 1 մանկավարժական, 3 արտադրական պրակտիկաներ, և դեկտեմբերին իրականացվելու են 1 մանկավարժական, 2 արտադրական և 1 ուսումնական պրակտիկաներ: Ընդհանուր առմամբ պրակտիկան ավարտել են 35 ուսանողներ, պրակտիկա են իրականացնում 123 ուսանողներ, դեկտեմբերին պրակտիկա կիրականացնեն 126 ուսանողներ:

On November 22th of 2018, an expanded Board meeting of YSU Ijevan Branch was held by acting director A. V. Tsutsulyan with the participation of the members of the Board of Directors, Heads of Departments and Subdivisions.
- Report on YSUIB Website, Public Relations and Media Activities (September-October 2018)
Reporter: YSUIB Public Relations and Media responsible H. Vanyan, specialist of Professional Education Quality Assurance Department M. Gasparyan
- Report on the work done by the Department of “Finance and Accounting”
(01.01.2018-11.01.2018)
Reporter: Chief Accountant M. Mkhitaryan
- Report on the work done by Human Resources Management Department (September-October 2018)
Reporter: Head of Human Resources Management Department K. Ayvazyan
- Report on the work with graduates and external stakeholder (non-formal education, September-October 2018)
Reporter: coordinator of the work with graduates and external stakeholders E. Gharayan
- Report on professorial staff trainings (September-October 2018)
Reporter: Coordinator of professorial staff Trainings N. Ghazaryan
- Report on the work done by the Department of Education process Planning and Control
(Student activity, September-October 2018)
Reporter: N. Arushanyan, Head of Education process Planning and Control Department
- Report on the work done by the Professional Orientation and Practice Department
(September-October 2018)
Reporter: Head of Professional Orientation and Practice Department L. Beginyan
In September-October of 2018, the reporters on YSUIB website and public relations and media presented that the website posted 45 documents on common and current governance processes, 5 documents about “Competitions, vacancies”.
In August 2018, (2017-2018 academic years) in the “Mass Media about Us” page of the Section “Information” (http://old-ijevan.ysu.am/information/) about 7 news on television (in particular, from the Public Television), “YouTube”, have been posted on YSUIB website, 1 news was added right on time.
One of the means of feedback that contributes to the formation of public relations is the website’s question and answer section, where visitors ask questions to various YSUIB administrative and scientific-educational institutions for additional information, and their answers are posted on the website. On October 31 of 2018, 66 questions-answers have been posted, 2 of which right on time.
In the Russian section of the website 54 articles (announcements, news, and events) were posted during September-October of 2018, in the English section – 105 articles.
On October 31, 2018, the website had 237 pages, 79 articles were posted during September-October, 34 announcements, 40 news, 3 of which were events, 5 were the board meetings, 614 files, and 381 photos.
One of the effective means of feedback that contributes to the formation of public relations is the Facebook page of YSU Ijevan Branch, which has been operating since September 2011 (https://www.facebook.com/ysuib, as of August 2018, 2800 followers, 3305 followers on October 31), YSUIB Facebook group(https://www.facebook.com/groups/studentibysu, 924 followers as of November 2018, 1040 followers as of 31 October 2018), Student Scientific Society page (https://www.facebook.com/sssysibb/?fref=ts, 441 followers as of November 2017 followers: 543 followers as of October 31, 2018), YSUIB Education Planning Department page (https://goo.gl/R2w9P9, 34 followers as of November 2017, 88 followers as of October 31, 2018), other pages and groups.
The materials of the official website are popularized through the mentioned pages and groups, the page followers and the members of the group share materials related to the branch, direct their questions, receive answers, make suggestions, and leave comments, opinions and assessments about the various spheres of the university.
In the survey of May 2018, 182 (55.2%) of 330 students of Full-time learning responded that they visited the website “very often” and “often”. They have stated that they were satisfied with site structure, coverage of news, convenience and fullness of information (relatively dissatisfied with the color of the site).
YSUIB Chief Accountant presented the university inflows and outflows of financial means during January 1-November 1, 2018.
The head of Human Resources Management (HRM) Department in particular mentioned that as of November 21, 2018, 173 lecturers (8 professors, 46 associate professors, 62 assistants, 57 lecturers) work in the branch, 71 are permanent, 43 part-time ,22 invited from YSU, 37 paid per-hour basis.
Coordinator of the work with graduates and external stakeholders specifically mentioned that in September 2018, the following works were carried out:
- Collected the data of Full-time and Part-time learning students of 2018 academic year
- Filled out 2018 academic year graduates data (Part-time, Full-time learning) in the Access program
- Updated the list of external stakeholders
- Collected data on YSUIB graduates achievements during 1994-2009 years
- Provided the participation of university students in the opening ceremony of “Tradition” N2 music school on September 19th (prepared a material for the site)
- Held a discussion with K. Ayvazyan, head of the HRD department, on the current issues and suggestions on September 20
- Designed a table to enter personal data of graduates.
- Increased number of graduates Facebook page and Facebook group followers.
- Directed five graduates to apply for the work of “Veolia Water” company
- Updated YSUIB working graduates data of 2017 (to learn how many students are employed, whether the number is increasing or not).
- Developed a plan to meet external stakeholders.
- Organized meetings with 18 external stakeholders to inform about 4 vacancies (“Veon Armenia”, “Beeline”, “Converse Bank”, Credit Specialist, “Unibank” Credit Specialist, “VTB-Armenia” Bank CJSC )
- Reported on what suggestions and requirements the stakeholders have made after the meetings
- Reached agreement with stakeholders for organizing trainings and seminars
- Ensured the participation of Student Scientific Society in the program by “World Vision Armenia” “Care for Equality”, prepared the material for the web site.
- Added two new questions to the graduates survey and set up meetings agenda
In October, the work with graduates and external stakeholders was active and effective. YSUIB Facebook page has provided a series of announcements about vacancies, as well as e-mails have been sent to Full-time and Part-time learning graduates for vacancies. They implemented editing data on 2010-2017 years graduates’ work, meetings with 15 school directors.
Seminars were organized on the following themes: “Leadership”, “Media Literacy: Media and Society “,” PR and Fundraising “,” Peculiarities of Danish Municipal Authority “,” Regional Forum “,” Conflict Revolution “,” Discussion of Partnership for Open Society “,” Freedom of Information “. In October, an agenda was set up to meet the graduating students, and meetings with 16 external stakeholders were organized. 15 graduates were directed to different organizations to apply for work.
The coordinator of professorial staff trainings specifically mentioned that the following works were done right on time:
- Qualifications Improvement / Education Curriculum Study and planning further steps towards its implementation
- Collection of information on previously conducted trainings, report on the work done
- Visits to the departments, establishing effective working relations and co-operation
- Data collection of professorial staff, database entry
- Thematic plan and schedule of the trainings organized for the transfer of experience for young lecturers
- Clarification of the priorities of trainings and implementation of work
It was also mentioned that certain steps have been taken towards the trainings implementation.
The Head of the Department of Education Planning and Control reported on students’ activity of Full-time and part-time learning, 2018-2019 academic year first semester. Particularly, it was mentioned that as of November 1, 1400 students study at YSUIB, 553 Full-time learning system and 847:Part-time.
In the first semester of 2018-2019 academic year, 13 students transferred Full-time learning to part-time and 4 students: from Part-time learning to Full-time. In the same period, 37 students returned from the army, including 9 students of Full-time learning and 28 of Part-time learning. In connection with the conscription of the RA Armed Forces, 38 students of full and part-time learning were enrolled in the postponement.
The Head of Education planning and Control department at the same time briefly outlined that 13 graduates with high advancements have applied for a higher education (bachelor’s degree) in the branch Part-time learning in the 2018-2019 academic year.
Three graduates of other universities have applied for second vocational education (Part-time learning) and 3 former students have applied for the restoration of student rights in the relevant specialties.
Head of the Department for Professional Orientation and Practice, in particular, mentioned that in 2018-2019 years, 55 Tavush region schools have graduates (XII graders). During October-November, the department held meetings together with university staff in 44 schools of Tavush region (including 4 high schools, one college, and 39 secondary schools) for professional orientation work. There were applicants from 29 schools of the region (Berd region – 5 schools, Noyemberyan region – 5 schools, Dilijan region – 4 schools, Ijevan region – 15 schools).
During 2018-2019 academic years, according to the curricula, there are 38 interns (pedagogical 14, industrial 10, and educational 10). During the first semester of the year 2 pedagogical internship were implemented, 1 pedagogical and 3 industrial internships are in the process of implementation, and in December,1 pedagogical, 2 industrial and 1 educational internships will be implemented. Overall, 35 students have completed the internship, 123 students are taking internships, 126 students will take internship in December.