Կայացավ «Ծուլությունը որպես մահացու մեղք» թեմայով դաս-քննարկումը
2019թ. մարտի 27-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանում տեղի ունեցավ «Ծուլությունը որպես մահացու մեղք» թեմայով դաս-քննարկումը, որը վարեց Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը:
Քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, Տավուշի թեմի հոգևոր սպասավորներ՝ Իջևանի հոգևոր հովիվ Տեր Սիմեոն քահանա Առաքելյանը, Թովմաս ուրարակիր Առաքելյանը, տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ:
Դաս-քննարկման ընթացքում Տեր Բագրատ Գալստանյանն անդրադարձավ մեղքերի տեսակներին, որոնք, ըստ կամքի, լինում են կամա և ակամա, ըստ գիտակցման՝ գիտակցված և չգիտակցված: Եթե ակամա գործված մեղքերը ներելի կամ դյուրավ ներելի են, ապա առավել դժվար ներելի են կամավոր, ազատ կամքով և գիտակցաբար կատարվածները, որոնցից յոթ մահացու մեղքերն առանձնապես ատելի են Աստծուն ու սրբերին:
Ընդգծվեց, որ ծուլությունը դասվում է 7 մահացու մեղքերի (1. հպարտություն, 2. նախանձ, 3. բարկություն, 4. ծուլություն, 5. ագահություն, 6. որկրամոլություն, 7. բղջախոհություն (պիղծ մտածմունքներ ու գործեր, վավաշոտություն) շարքը: Մահացու մեղքերի ճյուղավորումները կամ նմանակներն են չարակնությունը, կախարդությունը, բանսարկությունը, շողոքորթությունը, հեշտասիրությունը, խստասրտությունը, հայհոյությունը, շնությունը, մարմնասիրությունը, ժլատությունը, խաբեությունը, ընչաքաղցությունը, մարդապաշտությունը, դրամապաշտությունը, փառասիրությունը, սանձարձակությունը, լպիրշությունը, խեղկատակությունը, դավաճանությունը:
Ուսանողների այն հարցին, թե որն է ծուլության վիճակից դուրս գալու հիմնական միջոցը, բանախոսը պատասխանեց. «Ծուլությունից դուրս գալու տարբերակներից է ժամանակի վրա իշխանություն ունենալու ծրագրումը, այն, թե դու ինչպես ես տնօրինում քո ժամանակը»: Բագրատ սրբազան Գալստանյանը հավելեց, որ աշխատանքը (գործելը, արարելը) աստվածային օրհնություն է (նզովք լինելով հանդերձ՝ օրհնանք է), ուսանողներին կոչ արեց երբևէ չծուլանալ, քայլ կատարել, գործել, արարել, անընդհատ մարզել թե՛ մարմինը, թե՛ միտքը, քանզի չմարզելու դեպքում միտքն էլ է փչանում: Ի վերջո, ով ինչ ցանի, այն էլ կհնձի, իսկ չցանածը հնձելու ակնկալիքը, ինչպես Նալբանդյանն է նշել, շատ խորը ինքնախաբեություն է:
Պարոն Ցուցուլյանն էլ հավելեց, որ եթե Աստված յուրաքանչյուր մարդու մեջ է, և Աստված «ԱՐԱՐԻՉ» է, ապա մարդը արարելով իրացնում է իր մեջ առկա այդ աստվածային ունակությունը:

On March 27, 2019, YSU Ijevan Branch Library hosted a lecture on “The Deadly Sin of Sloth”, conducted by the Bishop of Tavush Diocese, Bishop Bagrat Galstanyan.
The discussion was attended by Acting Director of YSUIB A. V. Tsutsulyan, representatives of administrative and professorial staff, clergymen of Tavush Diocese; priest Arakelyan Ter Simeon, priest Tovmas Arakelyan, students of different specialties.
During the discussion, Bagrat Bishop Galstanyan touched upon the types of sins which, according to will, could be intentional and unintentional, according to conscious, conscious and unconscious. If unintentional sins were forgiven or easily forgiven, it was most difficult to forgive intentional and conscious sins, of which seven deadly sins were particularly hateful to God and the saints.
It was emphasized that sloth was classified among seven deadly sins (1. pride, 2.envy, 3. wrath, 4.sloth, 5. greed, 6. gluttony, 7. lust.
Series of deadly sins or the like were slander, sorcery, blasphemy, bossiness, insincerity, deceitfulness, greed, selfishness, naughtiness, cunningness, mockery, betrayal.
To the students’ question, which was the main means of overcoming the state of sloth, the speaker replied: “One of the ways to get out of laziness is planning to have power over time, how you manage your time” Bagrat Bishop Galstanyan added that the work (acting, creation) was a divine blessing, he urged the students stop being lazy, to step in, to act, to create, to train both the body and the mind.
After all, as you sow, so shall you reap, namely your deeds, good or bad, would repay you in kind.
Mr. Tsutsulyan added that if God was in every human being, and God was “THE CREATOR” then man employed that divine ability to create.