Վերջնաժամկետ՝  29 հունիսի, 2018
Արվեստների և ԶԼՄ-ների ոլորտից բակալավրիատում սովորող 12 ուսանողներ Ցյուրիխի Արվեստների համալսարանից (Շվեյցարիա) և 12 արվեստի ոլորտի ուսանողներ Երևանից   (Հայաստան) կընտրվեն՝ մասնակցելու այս համատեղ նախագծին Հայաստանի Ճամբարակ քաղաքում:
2 շաբաթ շարունակ բոլոր մասնակիցները կապրեն և կաշխատեն միասին՝ հայ-շվեցարական խառը խմբերում: Առաջին 2 օրերի ընթացքում Երևանում տեղացի արվեստագետ ուսանողները շվեցարացի ուսանողներին ցույց կտան իրենց համալսարանն ու քաղաքը: Այնուհետև մասնակիցները կմեկնեն Ճամբարակ, ուր բոլորը կապրեն միասին 10 օրվա ընթացքում (25 օգոստոսի – 5 սեպտեմբերի, 2018). բաժանվելով 2 կամ 3 խմբերի՝ կապրեն պարզ ու հասարակ կացարաններում՝ տեղացի ընտանիքների հետ:
Ճամբարակը փոքրիկ քաղաք է Հայաստանի սահմանագծին՝ տեղակայված Ադրբեջանի հետ սահմանին Գեղարքունիքի մարզում: Ունի մոտ 58000 բնակչություն:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվող կոնֆլիկտի պատճառոով Ճամբարակն ունի արտագաղթի, թույլ կառուցվածքների և լճացման խնդիրներ, ինչպես ողջ սահմանային գոտին:
Ճամբարակում կա մի արվեստի դպրոց, ուր հաճախում են երիտասարդները իրենց ազատ ժամանակ: Ահա այդտեղ էլ մասնակիցները կհիմնեն իրենց համատեղ աշխատասենյակները, կաշխատեն հայ-շվեցարական խառը խմբերով տարբեր արվեստագիտական նախագծերի վրա՝ տեղական իրավիճակներում և անհատական դիրքորոշումներով:
Ճամբարակի արվեստագիտական նախագծերի շրջանակներում փորձարարության և ընթացակարգերի հիման վրա հաստատված մոտեցումը կունենա առավելություն վերջնական արդյունքների մշակման ժամանակ:
Արվեստագիտական գործընթացները կկազմակերպվեն ու կղեկավարվեն 4 դոցենտների կողմից (Ցյուրիխից ու Երևանից), և հատուկ կիզակետում կլինեն՝
• Հայաստանի  սահմանագծին արվեստագիտական աշխատանքների անդրադարձը, առանձնապես Ճամբարակում (ներառյալ ամենօրյա կյանքը, հիմնախնդիրները, բնակիչները),
• Մշակութային սահմաններից զատ համապատասխան համագործակցությունը արվեստագետների, հյուրընկալող կողմի ու տեղացի բնակիչների միջև,
• Տարբեր հասկացություններ և ավանդույթներ արվեստի, արվեստագիտական կրթության, արվեստի դերի վերաբերյալ:
Այս նախագիծը համագործակցում է Ճամբարակի Արվեստի դպրոցի և Ցյուրիխի Արվեստների համալսարանի հետ:
Արտաս հիմնադրամն (Artasfoundation) ու Ցյուրիխի Արվեստների համալսարանը կհոգան բոլոր արվեստագետ ուսանողների կացության ու սննդի ծախսերը:
Դիմումների գործընթացը
Անհրաժեշտ է դիմում-հայտերն ուղարկել մինչև 2018թ. հունիսի 29-ը հետևյալ էլ.հասցեին՝ info@artasfoundation.ch:
(1 էջանոց մոտիվացիոն նամակ անգլերենով և պորտֆոլիո՝ նախկին աշխատանքների, նախագծերի օրինակներ. մաքսիմում 8 էջ):
Անգլերենով հաղորդակցվելու հմտությունները պարտադիր են բոլոր դիմորդների համար:
Արվեստագետ ուսանողները (12 Երևանից, 12 Ցյուրիխից) կընտրվեն Ցյուրիխի Արվեստների համալսարանի մասնագիտական խորհրդի կողմից, և վերջնական մասնակիցները կհայտարարվեն մինչև 2018թ. հուլիսի 10-ը:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
2012 թվականից ի վեր Արտաս հիմնադրամը (artasfoundation)՝  կոնֆլիկտային շրջաններում արվեստների շվեցարական հիմնադրամը, հավաքագրում  է Ցյուրիխի և Թբիլիսիի (Վրաստան) ուսանողների համատեղ բնակվելու և արվեստագիտական աշխատանքներ կատարելու  փորձ: Այժմ Արտաս հիմնադրամը ցանկանում է շարունակել այդ արվեստագիտական փոխանակումը որպես համատեղ նախագիծ 2018 թվականի ուշ ամռանը Հայաստանում:
Կոնֆլիկտային շրջաններում Արվեստների շվեցարական հիմնադրամը անկախ, անկողմնակալորեն գործող հիմնադրամ է: Ֆինանսավորվելով քաղաքացիական հասարակության բազմատիվ անդամների նվիրատվություններով՝ այն հիմնադրվել է 2011 թ.-ին: Հիմնադրամն առաջադրում է իր սեփական արվեստագիտական նախագծերը և իրագործում է դրանք: Այն ուսումնասիրում է այն ներդրումները, որ անսահման արվեստները կարող են առաջարկել՝ կոնֆլիկտների լուծման միջնորդության և խաղաղության ստեղծման համար:

Twelve students from BA of Arts and Media from the Zurich University of the Arts (Switzerland) and twelve art students from Yerevan (Armenia) will be selected to participate in this joint art project in Chambarak, Armenia.
For two weeks, we will all live and work together in Armenian-Swiss mixed groups. During the first two days in Yerevan, the local art students will show the Swiss students their University, and their hometown and we will get to know each other and our art practices. Afterward, we will travel together to a small town in the periphery of the country: Chambarak. In Chambarak we all will live together during a 10 days stay (25 August – 5 September, 2018), divided into two or three groups, staying in simple accommodations with local families.
In Chambarak there is an art school, which is frequented by young people during their leisure time. This is where we will set up our joint workrooms. We will work in Armenian-Swiss mixed groups on different artistic projects, on the local situation, and on one’s own position.
Within the artistic projects in Chambarak, an experimental and process-based approach has priority over finished results.
The artistic processes will be accompanied and supervised by 4 docents (Zurich, Yerevan) and there will be a special focus
● on reflecting the artistic work in the periphery of Armenia, and Chambarak in particular (including the daily life, the central concerns, its inhabitants)
● on the respectful collaboration beyond cultural boundaries: between artists, hosts, and local people
● on different understandings and traditions of art/art education / the role of art
This project is in cooperation with Chambarak Art School and ZHdK Zurich University of the Arts.
artasfoundation and the Zurich University of the Arts cover the expenses of all art students’ accommodation and meals.
Chambarak:
Chambarak is a small town in the periphery of Armenia, located near the border with Azerbaijan, in the province of Gegharkunik. There are about 5800 inhabitants.
Because of the ongoing conflict between Armenia and Azerbaijan, it suffers from a consequent emigration, structural weakness, and stagnation – as well as the entire border region.
Application process:
Please send your application until the 29th of June, 2018 to info@artasfoundation.ch
(1-page motivation letter in English and Portfolio (Sample of the previous works/projects max. 8 pages)).
English communication skills are required from all participants!
The art students (12 Yerevan, 12 Zurich) will be selected by an expert-jury of Zurich University of the Arts and the final participants will be announced until the 10th of July, 2018.
Further information:
Since 2012, artasfoundation – Swiss Foundation for Art in Regions of Conflict – has been collecting experiences with a joint residence and artistic work by students from Zurich and Tbilisi in Georgia. Now artasfoundation wants to continue this (artistic) exchange as part of a joint project in late summer 2018 in Armenia.
The Swiss Foundation for Art in Regions of Conflict is an independent, impartial operational foundation. Funded by donations from many members of civil society, it was established in the year 2011. The foundation initiates its own art projects and accompanies their realization. It studies the contributions unrestricted art can offer to conflict mediation and the building of peace.