ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքները համակարգողի խնդիրներն են.
- մասնաճյուղի ուսանողների և շրջանավարտների կողմից աշխատանք գտնելու հիմնախնդիրների ուղղությամբ մասնաճյուղում տարվող աշխատանքների համակարգումը, կազմակերպումն ու ամփոփումը,
2.մասնաճյուղի ուսանողների ուսումնառության հետ զուգահեռ աշխատանքային որոշակի փորձի ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքների կազմակերպումը,
- մասնաճյուղի ուսանողների, շրջանավարտների և հնարավոր գործատուների միջև արդյունավետ կապի ապահովումը, որը կնպաստի ուսումնական ծրագրերի արդիականացմանը և կրթության որակի բարձրացմանը,
- տեղական և հանրապետական աշխատաշուկաների զարգացման միտումների մասին տեղեկատվության ամփոփումը, ուսումնասիրությունների ու վերլուծությունների իրականացումը,
- ԵՊՀ ԻՄ ուսանողների և շրջանավարտների համար աշխատանք գտնելու և այլ հիմնահարցերի վերաբերյալ տարբեր տեսակի խորհրդատվությունների, դասընթացների, սեմինարների և այլ միջոցառումների կազմակերպումը, համապատասխան տեղեկատվության տարածումը,
- շրջանավարտների և մասնաճյուղի միջև մշտական կապի հաստատումն ու համագործակցության ապահովումը, ինչպես նաև շրջանավարտների ներգրավումը մասնաճյուղի առջև ծառացած խնդիրների լուծման գործում,
- մասնաճյուղի և տարածաշրջանի ուսումնական հաստատությունների միջև ակտիվ կապի ձևավորումն ու զարգացումը:
Համակարգողի հիմնական գործառույթներն են.
- վերլուծել ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտների կարիերային առնչվող հիմնախնդիրները և կազմել ու տնօրինությանը ներկայացնել դրանց լուծմանն ուղղված ծրագրեր, ինչպես նաև ապահովել այդ ծրագրերի իրականացումը,
- համակարգել, կազմակերպել և ամփոփել ԵՊՀ ԻՄ-ում տարվող աշխատանքները արտաքին շահակիցների հետ, կազմել շահակիցների հետ համագործակցության ծրագրեր և ապահովել դրանց իրականացումը,
- ուսանողների և շրջանավարտների համար կազմակերպել աշխատաշուկայի պահանջների և աշխատանքի որոնման արդի տեխնոլոգիաների ու հմտությունների, մասնագիտական կողմնորոշման և այլ խնդիրների վերաբերյալ խորհրդատվական ու այլ միջոցառումներ,
- աջակցել շրջանավարտների որակի վերաբերյալ բոլոր շահառուների կարծիքների և պահանջների հավաքագրմանը, վերլուծությանը և համակարգմանը, ուսումնական գործող ծրագրերի փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկությունների մշակմանը,
- ապահովել մասնաճյուղի համագործակցությունը մասնագիտական լրացուցիչ պատրաստման ու վերապատրաստման դասընթացներ և այլ ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունների հետ,
- վարել ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտների տվյալների էլեկտրոնային շտեմարանը և կայք-էջի համապատասխան բաժինը, շրջանավարտներին տրամադրել տեղեկատվություն աշխատանքի առաջարկների տարբեր հայտարարությունների և մրցույթների մասին,
- ապահովել մշտական կապը մասնաճյուղի ուսանողների, շրջանավարտների և պոտենցիալ գործատուների միջև, շրջանավարտների ներգրավումը մասնաճյուղի դեմ ծառացած խնդիրների լուծմանը,
- իրականացնել ուսումնասիրություններ և վերլուծություններ տեղական և միջազգային աշխատաշուկայի զարգացման միտումների վերաբերյալ՝ պարբերաբար ներկայացնելով ամփոփ տեղեկատվություն,
- իրականացնել տարբեր ուսումնասիրություններ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների և շրջանավարտների շրջանում նրանց կարիերայի զարգացման ակնկալիքների, աշխատաշուկայում մրցունակության ընթացիկ վիճակի և այլ հիմնահարցերի վերաբերյալ,
- կազմակերպել տարբեր տեսակի խորhրդատվություններ, դասընթացներ, սեմինարներ և գործօգուտ այլ միջոցառումներ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների և շրջանավարտների համար աշխատանք գտնելու և այլ հիմնահարցերի վերաբերյալ, տարածել համապատասխան տեղեկատվություն,
- ապահովել ԵՊՀ ԻՄ-ի համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը Հայաստանի այլ բուհերի նմանօրինակ ստորաբաժանումների հետ,

The issues of YSUIB coordinator of the work with graduates and external stakeholders are the following:
- coordinating, organizing and summarizing the work done by the Branch on the issues of finding a job for YSUIB graduates and students
- Organization of work on providing a certain work experience in parallel with the study of students in the Branch
- Ensuring effective communication between Branch students, graduates and potential employers that will contribute to the modernization of curricula and the quality of education
- Providing information on local and national labor market trends, research and analysis
- Organization of various types of consultations, trainings, seminars and other activities on job finding and other issues for YSU Ijevan Branch students and graduates, dissemination of relevant information
- Establishing and maintaining close ties between graduates and the Branch, as well as involving graduates in solving the problems facing the Branch
- the establishment and development of an active cooperation between the Branch and the educational institutions of the region.
The main functions of the coordinator are:
- analyze YSUIB graduates career issues and prepare and submit to the Branch management the programs for its solution, as well as to ensure implementation of those programs
- coordinate, organize and summarize the activities of YSUIB work with external stakeholders, to develop cooperation programs with stakeholders and to ensure its implementation
- organize student and gradutes consultations and other activities related to labor market demands and up-to-date technology and skills, professional orientation, and other issues
- assisting in the collection, analysis and coordination of all stakeholders’ opinions and requirements on the quality of graduates, elaborating proposals on changes in existing curricula
- to ensure the cooperation of the Branch with organizations implementing training courses and seminars
- manage YSUIB graduates Electronic Database and the corresponding section of the Web site, provide graduates with information on job offers and competitions,
- Ensure close ties between the Branch students, graduates and potential employers,to involve graduates in solving the problems of the Branch
- carry out studies and analyzes on local and international labor market trends, periodically presenting summary information
- carry out various studies on the prospects of their career development among YSUIB students and graduates, the current state of competitiveness in the labor market and other issues
- organize various types of consultations, trainings, seminars and other activities for YSUIB students and graduates on finding job and other issues, provide relevant information
- provide YSUIB cooperation and exchange of experience with similar units of other Higher Educational Institutions of Armenia,